INSPIRACE KE ČTENÍ

Benjamin Graham - Memoirs of the Dean of Wall

 • Životopisy investorů

Životopis tohoto investora vás naprosto ohromí. Přečtěte si knihu o Grahamovi - Benjamin Graham - Memoirs of the Dean of Wall a rozhodně nebudete litovat.

Benjamin Graham byl mimořádnou osobností. Jeho otec zemřel, když malému Benovi bylo 9 let. Spolu se svými dvěma bratry pak vyrůstal v chudinských poměrech jen s matkou. Díky své pracovitosti a píli se Grahamovi podařilo dostat na Columbia University. Když ji v roce 1914 končil, dostal nabídku hned ze tří kateder této univerzity, aby na nich pracoval. Šlo o katedry angličtiny, filozofie a matematiky. To dokazuje šíři jeho záběru a talentu. Graham už v té době překládal z francouzštiny a do francouzštiny básně, psal vlastní sonety a studoval knihy starých filozofů v originále, tedy v řečtině a v latině. Za svá literární díla získával celonárodní ceny. A aby toho nebylo málo, stejné národní ceny získával v matematických soutěžích. Graham však odmítl akademickou kariéru a odešel pracovat na Wall Street. Aniž by měl jakékoliv vzdělání v oboru ekonomie nebo financí, stal se brzy nejen úspěšným investorem a portfolio manažerem, ale také předním teoretikem a to i přesto, nebo právě možná díky tomu, že během burzovního krachu v letech 1929-1932 zaznamenal ve svém portfoliu ztrátu 90 %.


Warren Buffett - Berkshire Hathaway Letters to Shareholders 1965-2012

 • Nejlepší klasika

Dopisy akcionářům Berkshire Hathaway jsou Buffettovou celoživotní knihou psanou na pokračování. Je to nekonečná studnice moudrosti, ze které mohou čerpat jak začínající investoři, tak dlouholetí profesionálové. I když ji budete číst třeba po šesté, zase v ní najdete spoustu nových věcí, které vás jako investory posunou dále.

Alice Schroeder - The Snowball

 • Životopisy investorů

Máte-li chuť si přečíst životopis některého ze známých investorů, určitě sáhněte po knize The Snowball od Alice Schroeder.

Velice inspirativní životopis největšího žijícího investora. V kombinaci s Buffettovými dopisy akcionářům jde doslova o poklad. Pokud byste za celý život měli přečíst jen dvě knihy o investování, pak jsou to právě tyto dvě.

Jeremy Siegel - Stocks for the Long Run

 • O dlouhodobých výnosech a tříd aktiv

Kde načerpat inspiraci o dlouhodobých výnosech trhů a tříd aktiv? Jednoznačně v knize Stocks for the Long Run od Jeremy Siegela.

Tato kniha je Siegelův magnum opus. Je plná přehledných statistik, tabulek a grafů týkajících se výnosů různých tříd aktiv a pomáhá investorům zorientovat se v investičním světě a především upravit si svá očekávání ohledně možných a pravděpodobných dosažitelných výnosů.

Howard Marks - The Most Important Thing

 • O riziku investování

Chcete se dozvědět více o riziku v investování? Pak neotálejte a přečtěte si knihu od Howarda Markse - The Most Important Thing.

Howard Marks je velkou autoritou ohledně chápání a řízení rizika. Ačkoliv jeho firma Oaktree Capital investuje převážně do dluhopisů různých kategorií, jeho pohled na riziko je přenositelný dobře i na jiné druhy investic.

Nassim Taleb - Antifragile

 • O riziku investování

O riziku v investování se můžete dočíst nejen v knize od Howarda Markse - The Most Important Thing, ale také v knize Antifragile od Nassima Taleba.

Asi nejznámější Talebovou knihou u nás je Černá labuť. Přitom mnohem lepší je jeho starší kniha Fooled by Randomness i jeho nejnovější Antifragile. Taleb není jen teoretik, ale i praktik, jehož pohled na riziko by měl nastudovat každý vážnější investor.

V češtino kniha vyšla pod názvem Antifragilita.

Philip Fisher - Common Stocks and Uncommon Profits

 • Nejlepší klasika

Buffett říká, že on sám je z 80 % kombinací Benjamina Grahama a z 20 % Phila Fishera. Fisher byl velmi úspěšný investor a svým myšlením výrazně ovlivnil velké množství svých následovníků. Svou investiční filozofii popsal v knize, která nemůže chybět v knihovně žádného investora, který to myslí vážně.

Robert Shiller - Irrational Euberance

 • O psychologii investování

Pokud existuje nějaký současný ekonom, kterého by měli investoři pozorně sledovat, je to Robert Shiller. Nestává se často, aby držitel Nobelovy ceny za ekonomii byl současně autorem investičního best selleru, který navíc do velké míry vyvrací do té doby převažující akademický pohled na investování a riziko. Profesor Shiller je Rogerem Federerem současné ekonomie. Jeho myšlenky jsou geniální a přitom jednoduché a elegantní.

Charles MacKaye - Extraordinary Popular Delusions andthe Madness of Crowds

 • O psychologii investování

Další kniha věnovaná tématu psychologie investování, kteoru byste jistě neměli opominout, je od Charlese MacKaye - Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds.

Lidé se nemění, nýbrž zůstávají stále stejní. V investování opakují pořád tytéž chyby pramenící z nezvládnutí vlastní psychologie. Historie o tom podává nespočet důkazů. Některé z těch největších historických excesů a investičních mánií popisuje ve své vynikající knize Charles MacKay. U každé kapitoly budete nevěřícně kroutit hlavou a ptát se, jak se něco takového mohlo stát a snad vám tato kniha pomůže vyvarovat se některých vlastních chyb.

Roger Lowenstein - When Genius Failed

 • Ze života na Wall Street

V 90. letech působil na trzích fond Long Term Capital Management. By napěchovaný špičkovými obchodníky i předními akademickými mozky včetně dvou nositelů Nobelovy ceny. Přesto ho v roce 1998 čekal spektakulární kolaps ohrožující stabilitu globálních trhů. Lowensteinova kniha je fascinujícím popisem těchto událostí. 

Michael Lewis - Liar's Poker

 • Ze života na Wall Street

Michael Lewis píše skvělé knihy. Hned jeho prvotina Liar´s Poker se stala hitem. Lewis v ní popisuje život a dění u svého tehdejšího zaměstnavatele, firmy Solomon Brothers, i v celém odvětví investičního bankovnictví. Pěkný pohled do života na Wall Street.

Daniel Gladiš - Akciové investice

 • O hodnotovém investování

Přečtěte si recenzi na knihu Akciové investice od Roberta Vlacha na Forbes.cz